Noha a hosszú tél után az ember általában már nagyon várja a tavaszt és a jó időt, érdekes kaland lehet – és anyagi megfontolás is mellette szólhat – márciusban-áprilisban elmenni síelni. Az utószezonban ugyanis olcsóbb a szállás és a síbérlet is. A helyszínt persze gondosan kell megválasztani, nehogy fölöslegesen vigyük a síbakancsot meg a léceket... Ausztria egyik legnépszerűbb síparadicsoma, Obertauern elérhető közelségben van Magyarországhoz, s az idény május 1-ig tart, azaz jó eséllyel találunk még havat ebben a viszonylag kései időpontban is.
Vonzerejét növelheti az is, hogy három másik kisebb pályarendszer is található a közelében (legfeljebb félórás autózással elérhetjük bármelyiket): Katschberg, Fanningberg és Grosseck-Aineck. Ráadásul a nagy Lungo-bérlet a négy rendszer mindegyikére érvényes.
Fanningberg:
Katschberg:
Obertauern bővelkedik szálláslehetőségekben, ezek azonban meglehetősen drágák, viszont a közeli falvakban jó eséllyel találunk megfelelő panziót vagy szállodát. A levegő kiváló, 100 kilométernyi pálya áll rendelkezésre, 1600 és 2300 méter közötti magasságban.
Obertauern hátránya viszont leginkább éppen a felkapottsága: itt általában viszonylag sokan vannak. Az imént említett három másik rendszer csendesebb, kisebb forgalmú.
Persze Obertauern előnyeit se hallgassuk el: hóbiztos hely, magyarajkú síoktatók dolgoznak (sajnos nem olcsón), remek hütték vannak, s kiváló a hangulat. Érdemes az éjszakai síelést is kipróbálni!
Ha már hütték: a Lürzer Alm Obertauern központjában helyezkedik el, ennek ellenére akár az ajtóig becsúszhatunk sílécen. Este nagy bulik helyszíne, de napközben is betérhetünk enni-inni. A berendezése egészen egyedi, tele régiségekkel vagy annak látszó tárgyakkal, az alagsorban található mosdó pedig csúszdán is elérhető. Meglehetősen kopott a felülete, sokan használhatják...
Ha kirándulni is szeretnénk, a környéken megtehetjük. Tamsweg festői kisvárosa egészen közel van, a főtéren mindenképpen érdemes elidőzni kicsit akkor is, ha csak átutazunk a településen.
Mauterndorf római alapokra épült középkori vára a téli időszakban kedden és csütörtökön látogatható.
Mariapfarr templomában született a Csendes éj című karácsonyi dal, maga az épület pedig igen régi, több mint ezer esztendőre nyúlik vissza története. A római stílusban épült részt később a gótika jegyében bővítették, a templom körül pedig az aprócska temető húzódik.
Ha kicsit távolabbra tekintünk, elérhető közelségben van Bad Ischl, a kisváros nevezetességei közé tartozik a császári nyaraló és a Lehár-villa. A festői szépségű és csontházáról is ismert Hallstattba körülbelül másfél órát kell autózni, de nagyjából ennyi Salzburg is.
2011. március 30., szerda
2011. január 31., hétfő
A megengedett sebesség: 5 km/óra
Erdély szép, ámde rögös útjain járva nem szokatlan, hogy sebességkorlátozó táblák figyelmeztetnek: 30-as, 40-es stb. tempónál ne hajtsunk gyorsabban. Itthon sokszor nem érzi indokoltnak az autós ezeket, s bizony előfordul, hogy a rég felújított útszakasz mellett is kint felejtik a táblákat. Erdélyben azonban járgányunk (sőt egészségünk) védelme érdekében ajánlatos komolyan venni és betartani a korlátozást! Ott ugyanis, ahol alkalmazzák, megvan az oka. S gyakran máshol is meglenne…
A rekord az a tábla, amely 5 km/órás haladásra szólított fel – Magyarországról Zilah felé, főúton… Nem sokkal a jelzés után lényegében eltűnt az út, majd jó pár méterrel arrébb – és lejjebb – folytatódott. Ezek után már értettük, miért olyan kicsi errefelé a forgalom… Vissza azért nem kellett fordulni, lassan, vigyázva át lehetett csorogni a veszélyes útszakaszon. De legalább gyönyörű volt a táj…
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)